אוניברסיטה ווירטואלית – שעור 32 – ההכרה החד-פעמית

אוניברסיטה ווירטואלית – שעור 32 – ההכרה החד-פעמית

     ראינו כבר בשעור הקודם שהאדם אינו יכול לשכפל את זכרונו. אבל בסוף המאה ה-18 למרק, בוטנאי חשב שהמינים יכולים לשכפל את התכונות שרכשו, דעות אלו הוכיחו את עצמן כלא נכונות. אבל כאן אנו מזכירים את למרק, כיוון שאבולוציה מנעה ומונעת לשכפל את התכונות הנרכשות, למען שהאדם הנולד יוכל ליצור את עולמו בשתוף פעולה עם האחרים, עם הקהילה, מחדש. אם האבולוציה היתה נעניקה לאדם את היכולת לשכפל את הזכרונות, דברים שהוא למד, היינו חוזרים לדטרמיניזם, מהאדם היתה נשללת יכולת היצירה.

      ראינו כבר בשעורים קודמים שהאדם שואף להיות מתוכנת ולא מתכנת. ראינו שסוקראטס חשב שהאדם מכיל כבר את כל המידע שצריך רק לילד אותו. ליבניץ המציא את מושג המונדה, ישות המכילה כבר את כל המידע. אפילו קאנט במידה מסוימת הלך בעקבותיו וראה מושגים כמו זמן ומרחב כאפריוריים. הזכרנו כבר שהיוונים בכלל לא הכירו את המושג 'רצון חופשי', הנחוץ ליצירה. אבל לותר בוויכוח שלו עם הכנסיה הקאתולית שלל את הרצון החופשי. הפילוסופים הגרמניים הלכו בעקבותיו, גם כאשר לא הכריזו על כך. אבל עלינו גם להזכיר את שפינוזה שאף הוא שלל את הרצון החופשי. שפינוזה לא הבין את הסתירה, כפי שלותר לפניו לא הבין, שמרד במקרה של שפינוזה במסורת היהודית, במקרה של הראשון במסורת הקאתולית, לא יכול היה להתבצע ללא רצון חופשי.

    התחלנו בכך, שהעובדה שהאדם לא יכול לשכפל את רכישותיו, מאפשר לו ליצור את עולמו. העובדה שהאבולוציה סיפחה את האדם על-ידי הקולטנים שלו באונות הקדמיות לאינפורמציה היקומית, היא בו בזמן העניקה לאדם רצון חופשי שבלעדיו האדם לא יכול ליצור. היצירה היא היא אשר מוציאה את האדם משרשרת הישויות ביקום, שהן מתוכנתות, לא מתכננות. בכך האדם הוא בראש הסולם האבולוציוני, עד היום הוא יחיד, לא נמצאו עד עכשיו ישויות דומות לו, שהוענקה להן יכולת היצירה.

      השפה, מענק האבולוציה, מאפשר לאדם לנכר את עצמו מאחרים, לראות את עצמו כישות מנוכרת, בצורה זו הוא יכול להתבונן. לו האדם היה מתוכנת, הוא לא היה יכול להתבונן, בזה האדם שונה מישויות אחרות ביקום, בין שאר ההבדלים שהשפה מאפשרת לו.

      ההכרה האנושית היא תוצר השפה, והיא תוצר היכולת של כלי זה להפוך את הקולות שיוצאים מגרונו למילים, לשפה מדוברת. גם חיות מוציאות קולות, אלא שאלו לא הופכות למילים, לשפה מודברת. עלינו לקחת בחשבון שגם החיות הן כבר שלב יותר גבוה בסולם האבולוציוני, מאשר הישויות האלמות ביקום המתוכנת.

      כפי שהאדם יוצר את השפה על-ידי כך שהוא קוצץ בקול היוצא מגרונו כך האדם בהמשך יכול ליצור על-ידי קציצה ברצף. יצירה היא קציצה ברצף. ברצף אין קיום. יצירה בלתי אפשרית בלי רצון חופשי. אבל היכולות שהאבולוציה העניקה לאדם מאפשרות לו ליצור רק את עולמו, הוא לא יכול לשנות את חוקי הקיום, דבר שמיאש אותו. העיקרון היהודי 'הכל צפוי והרשות נתונה', מסכם את יכולתו של האדם. ה'רשות נתונה', פירוש הדבר שלאדם ניתנה אוטונומיה מוגבלת בהקשר חוקי הקיום. האדם יכול ליצור את עולמו, אבל הוא כפוף לחוקי הקיום שהוא לא יכול להם, הוא לא יכול למוות, כיוון שהבריאה אפשרית רק אם הישויות קצוצות, משך קיומן מוגבל, ויש התחדשות מתמדת ביקום. כפי שאמרנו ברצף אין קיום.

     ההכרה האנושית היא חד-פעמית, הילוד לא יורש את הרכש שלו, רכש הוריו. הוא צריך להתחיל מחדש את יצירת עולמו. יכולת היצירה מוענקת לילוד, אבל הרכש של ההכרה היא חד-פעמי.

      השפה האנושית יכולה לבצע את היצירה, כיוון שהאבולוציה במשך מליוני שנים שכללה את המח האנושי המורכב משכבות שכבות, מבוסס על הקולטנים,ואלו, הקולטיםמקושרים  ליסודת ביקום עושים להם טרנספורמציה כדי להתאימם לצרכי הגוף הביאולוגי. השפה הנספחת לגוף יכולה לבצע את היצירה כיוון שבמח האנושי יש קולטנים למעשים, הזכרון, המאפשר להפוך את המעשים לסיפור בסיס הזהות של היחיד.

      אבל הזכרון במח מאפשר גם לאדם לאגור מידע, ליצור עולמות ווירטואליים, שלא בנמצא ביקום, זוהי יצירה יש מאין. אבל ההכרה יחד עם הזכרון גם מאפשרים לאדם להתבונן איך חוקי הקיום פועלים ולחקות אותם, ליצור מיכשור. ללא זיכרון האדם לא היה יכול ליצור.

        על נושאים אלו אפשר לקרא בספרי: 'קוסמולוגיה ושפה', 'בראשית היה הדבר – האומנם?', 'האדם בורא את עולמו'.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • סטודנט  ביום 23 במאי 2008 בשעה 22:50

    "זכותו הטבעית, או את יכלתו לשקול בדעתו דרך חירות ולחרוץ משפט על כל דבר ודבר אין בידי שום אדם להעביר לאחר, ואף אי אפשר להכריחו לכך"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: