אוניברסיטה ווירטואלית – שעור 34 – הזמן המבשר

אוניברסיטה ווירטואלית – שעור 34 – הזמן המבשר

     אוגוסטינוס בספרו 'ווידויים', בספר 11, מדבר על הזמן. הוא טוען שהוא יודע מהו זמן בצורה פרגמטית, אבל כאשר שואלים אותו למען יסביר את המושג, אין לו הסבר. את דבריו אלו של אוגוסטינוס מצטטים עד היום, כיוון שמושג הזמן גם היום לא ברור לבני אדם.

     אבל אוגוסטינוס במקום אחר אומר שטרם הבריאה לא היה זמן. אם כך אוגוסטינוס הבין את המושג, הוא הבין שהזמן קשור לפעילות. ברצף, בנצחיות אין זמן. אבל בבריאה שהיא פעילות, קיים זמן. אם כך אוגוסטינוס הבין את מושג הזמן, הוא רק לא הסיק מכך את המסקנות.

     הזמן הוא חלק מהשפה המתבוננת. האדם המתבונן על סביבתו רואה פעילות עם הפסקויות, כליון והתחדשות. האדם המתבונן רואה שהזולת הדומה לו יום אחד פוסק לפעל, מת. השפה המציאה את הזמן המודד את משך קיום הישויות, משך קיום האדם, משך זריחת השמש ושקיעתה. הזמן הוא מודד, הוא לא מהות.

     ניטשה ראה את הזמן זהה עם מוות. ברור שקביעה זו מלמדת שהוא לא הבין את מושג הזמן. הרי גם חיות מתות, ומושג הזמן לא קיים אצלם. מוות משמעותו הפסקות פעילות. מושג הזמן המודד יכול להגיד שמשך קיום האדם הוא שבעים שנה, אבל הפסקות הפעילות, לא נגרמת על-ידו.

      השמש זורחת, היא שוקעת. השעון, הכלי המיצג את הזמן המודד, יכול ללמד אותנו מה משך זריחת השמש, מה משך שקיעת השמש. הזמן המודד מסדר את יומו, חייו של האדם. השעון המיצג את הזמן המודד, מבשר לאדם שעליו לקום לעבודה, השעון גם מבשר לאדם שעבודתו נגמרה. הזמן המודד הוא מבשר, לפעמים מבשר דברים חיוביים, לפעמים דברים שליליים.

     הזמן המודד מבשר את העונות, אם הוא מבשר את החורף, את הקור, הוא גם מבשר את הפריחה, את החם. הוא לא יוצר אותם.

     אבל הפקפוק לגבי מוחלטות הזמן החל עם אינשטין שקבע שלאנשים בנקודות שונות יש מדידה שונה של הזמן. אבל אינשטין לא הסיק מסקנה פילוסופית מהסתכלויותיו, ולא קבע שהזמן במקום להתיחס אליו כמהות יש להתיחס אליו כמודד בלבד. היום עם תורת המיתרים פקפוק זה לגבי הזמן ומרחב גבר, אבל אלו העוסקים בתורת המיתרים לא הגיעו להבנה שגם הזמן וגם מרחב הם מודדים ולא מהויות.                                                                  

     בריאן גרין בספרו 'מארג הקוסמוס',(Brian Greene – The Fabric of the Cosmos), מיתר את הזמן ואת המרחב. והוא אומר כך: 'הזמן והמרחב הנם מושגים קיבוציים, יעילים לנתוח תופעות ביקום, אבל לא יעילים בעולם האולטרמיקרוסקופי'. כוונתו של בריאן גרין שבעולם המיתרים אין מקום למושגים אלו.

     אפשר להגיד על קביעתו של גרין שהיא שגויה, כיוון שהוא מיחס לזמן מהות. אבל לזמן כמודד יש מקום גם בעולם המיתרים הפועלים. למיתרים יש משך מוגבל שנמדד בזמן. ברור שהזמן כמודד קיים רק לגבי האדם הלשוני, המסדר את ההתרחשויות באמצעות מודד זה.

      מודד הזמן מאפשר לאדם לחלק את הקיום לעבר, הווה ועתיד. כל מה שהתרחש טרם קיומו של היחיד הוא עבר, הווה מוגדר לפי התרחשויות רגעיות, העתיד נקסם לפי מה שהאדם חוה, והשלכת התרחשויות אלו לגבי קיום מצופה.

     גם הזכרונות שלנו על פעולות שלנו זקוקים למודד הזמן, שמסדיר אותם במח שלנו, שממנו אנו שולפים אותם. אנו חייבים תודה למודד הזמן, בלעדיו הקיום היה הופך לרצף משעמם. לעבד העובד בצורה רציפה מכנית אין זמן מודד.

      התנ"ך כבר בפרק הבריאה קבע יום מנוחה, שבת, למען שהפעילות לא תיהפך למכנית. עשרת הדברות חזרו על צווי לעשות הפסקה בפעילות, כפי שאלהים עשה הפסקה כזו, קבע יום מנוחה, שבת.

     על הזמן כמודד אפשר יהיה לקרא בספרי שיופיע בקרוב, בשם: 'התנ"ך כמשל'. כן אפשר לקרא על הנושאים המוזכרים לעיל בספרי: 'קוסמולוגיה ושפה', 'בראשית היה הדבר – האומנם?', 'האדם בורא את עולמו'.

 

 

 

 

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • שלומית ליר  ביום 7 במאי 2008 בשעה 19:00

    מענין. את בעצם אומרת שהזמן הוא תוצר של הסוביקט?
    אבל נראה לי כי הזמן הוא יותר מפרקטיקה של התבוננות, הזמן הוא גם קצב. הוא תנועה שיש לה כיוון.

  • רבקה  ביום 8 במאי 2008 בשעה 3:50

    לשלומית, הזמן הוא לא פרי הסוביקט, הזמן הוא מודד את המשך קיום הפעולות. האדם יכול להוסיף את הרגשותיו לגבי משך פעולה, להרגיש שפעולה מוימת מתארכת או מתקצרת לפי מצב רוחו של היחיד.רבקה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: