אוניברסיטה ווירטואלית – שעור 350 -האותיות השובות את הנעלם

אוניברסיטה ווירטואלית – שעור 350 – האותיות השובות את הנעלם
האדם מראשיתו ניסה לשבות את הנעלם. כך הוא שבה את הישויות שהוא דימה שהם שולטים על חייו בתמונות ובפסלים. אבל תמונות ופסלים לא נעשו כלי יצירה. רק כאשר האדם המציא את האותיות, בהם כלא את השפה הוא יצר כלי יצירה.
ברור שהאדם יצר כלים גם לפני גילוי האותיות. ברור שהשפה שהוענקה לאדם על-ידי האבולוציה איפשרה לו לשאת ולתת עם הזולת, לתקשר אתו. אבל כל מפעלות האדם לפני המצאת הכתב, נמוגו עם כליון תרבויות מחוסרות כתב.
רק המצאת האותיות, המסכמות ומקבעות פעולות, הצליח האדם ליצור את עולמו הלשוני ולקבע אותו בכתב משמר. האם האותיות המקבעות פעולות הן המצאה אנושית, או הן חלק מהאינפורמציה היקומית? עובדה היא שגם היצירה הביאולוגית מסוכמת באותיות, ב-DNA .מכך עלינו להסיק שהאינפורמציה הנעלמת המארגנת ביקום הופכת ליוצרת ישויות מוחשיות רק כאשר היא מסוכמת, מקובעת באותיות.
זוהי הסיבה שתרבויות שלא גילו את האותיות המסכמות המקבעות את האינפורמציה הנעלמת, נמוגו, לא השאירו עקבות על קיומן.
לכן, אבות העברים יכלו לחולל את המהפכה הלשונית, רק כיוון שהם יצאו מתרבות, תרבות שומר, שכבר גלתה את האותיות המסכמות, המקבעות את האינפורמציה המארגנת הנעלמת.
אבות העברים גם לא המציאו את הכתב הכנעני-פיניקי, שהם רכשו מתרבויות שדרכן נדדו. בלי ספק שהכתב הכנעני-פיניקי המשוכלל יותר מכתב היתדות השומרי, סייע לאבות העברים לחולל את המהפכה המחשבתית.
האותיות של הכתב הכנעני-הפיניקי היו כלים יעילים יותר, איפשרו שבית האינפורמציה היקומית ביתר יעילות. האותיות של הכתב הכנעני פיניקי, נעשו כלים יעילים, נעשו כלי יצירה שצלחו לשבות את האינפורמציה המארגנת הנעלמת, לעשות טרנספורמציה בה, להפוך אותה למוחשית.
אבות העברים לא היו זקוקים יותר לתקשר עם יוצר הקיום באמצעות קיבוע שלו בפסל, הם קיבעו אותו באותיות, בשם. כך ניתקו אותו מטריטוריה, הפכו אותו לשורה על היקום.
אבות העברים שנוכחו שבידם אותיות, כלי יצירה, נוכחו שמקורן במעיין האינפורמציה המארגנת, 'דעת', המספק כלים אלו, היוצרים את העולם. את המקור הזה המספק את כלי היצירה, הם כינו 'עץ הדעת'.
בשעור הקודם דברנו שאבות העברים שיצאו מאור, נתנו ביטוי למוטציה אבולוציונית, נתנו ביטוי להתהוות המח האוטונומי, שהתאפשר כאשר נוספו לו האונות הקדמיות שבהן קולטנים לאינפורמציה היקומית. המוטציה האבולוציונית שנתה גם את המח, שכללה אותו, כך שהוא צלח לשבות נתח מהאינפורמציה שהאונות הקדמיות סיפקו לו, צלח להפוך נתח זה לשפה, שפה עם רצון חופשי שאיפשר בהמשך יכולת יצירה לאדם הלשוני.
אבל עלינו לציין שאבות העברים רק צלחו להשלים, לתת ביטוי לתהליך אבולוציוני על בסיס של תרבויות מפותחות, שיצרו כבר בסיס למהפכה שאבות העברים השלימו.
ואם אנו חוזרים לאותיות, עלינו לדעת שהן מסכמות חלק מאינפורמציה המארגנת הנעלמת, נותנים לה מוחשיות. הסיכום של האותיות הוא חלקי, הן צריכות להתחבר עם אותיות נוספות, למען ליצור את המלה היוצרת.
אנחנו יכולים ללמד שוב מהDNA- שהוא כולל קבוצה של אינפורמציה, כך גם אותיות המכילות חלקי אינפורמציה צריכות להתאגד למלה למען להיהפך לכלי יצירה.
לכן, מלים המכנות רק ישויות קיימות, לא יוצרות, רק מלים, שהפכו אלגוריתמים המלווים בפעולות, אנרגיה, יוצרות ישויות חדשות, ישויות שלא משכפלות את עצמן, בהבדל מהיצירות הביאולוגיות שה-DNA יוצר, המשכפלות את עצמן.
למרות התפתחות מדע האינפורמציה, מדע המאשש את עקרונות המשלים הפילוסופיים התנ"כיים, שהעולם הוא אינפורמציה המתגשמת בהתמזגה עם אנרגיה, האדם עד היום הזה אינו רוצה להתיחס לאותיות, למלים ככלים יוצרים את עולמו הלשוני.
האותיות הן מעין חכות, החוכות נתחים מאינפורמציה נעלמת. אבל הנתחים האלו צריכים להיות מקובצים למלה. המח האוטונומי, שכפי שציינו אף הוא עבר מוטציה על-ידי האבולוציה, הוא אשר מקבץ את האותיות הבודדות למלה.
אנו יכולים לתאר בצורה מטפורית שהאדם על כדור הארץ הקטן שלנו, דולה מהחלל אותיות מרחפות שהן חכות של אינפורמציה, באמצעות מוחו האוטונומי מחבר ביניהן, יוצר מלים שהוא מוסיף להן אנרגיה, בצורה כזו יוצר כלי יצירה, כלי שבאמצעותו הוא יוצר את עולמו הלשוני.
התנ"ך תיאר את התהליך הזה, אף הוא בצורה מטפורית, אבל ביתר תמציתיות, שחוה ואדם אכלו מפרי 'עץ הדעת'.
הסגנון המינימליסטי התנ"כי, השאיר את המהפכה המחשבתית שאבות העברים חוללו חידתי. ברור שהיום הידיעה שלנו על המח האוטונומי, הידיעה שלנו על האונות הקדמיות שנוספו לו, גילוי ה-DNA מאפשר לנו להרחיב על המהפכה המחשבתית האינטואיטיבית של אבות העברים.
גם תורת האבולוציה מאפשרת לנו לראות את מפעלות אבות העברים, כסיכום של תהליך אבולוציוני, סיכום התהוות מוטציה, המאפשרות לנו להבין את העולם הלשוני של בני אדם.
אם הנירולוגים מנסים להבין את עולמו של האדם, את עולמו הלשוני כתוצר תהליך מכני, כתוצאה של פעילות מכנית של הנירונים, הם מתעלמים מהעובדה שהעולם הלשוני האנושי הוא תרומת יסוד נעלם, יסוד האינפורמציה המארגנת היקומית.
אולי בהקשר לדיונינו כאן כדאי לנו להזכיר את ספרו של הפיזיקאי Heinz Pagels בשם: The Cosmic Code. וכך הוא אומר בעמ' 312 :Science shows us that the visible world is neither matter nor spirit ; the visible world is the invisible organization of energy.' פיג'לס מדבר כאן על 'ארגון נעלם' של אנרגיה, הוא לא מדבר על אינפורמציה מארגנת. כפיזיקאי פיג'לס עדיין לא ספג את תורת האינפורמציה. אבל פיזיקאי זה שמת צעיר בתאונה, הבין יותר מנירולוגים שקיים איזה יסוד נעלם מארגן את האנרגיה, מבלי שנתן ליסוד נעלם זה את השם 'אינפורמציה'.
פיג'לס זה הבין אפילו יותר מאשר איינשטין עצמו את נוסחתו המפורסמת, ובעמ' 21 ספר זה הוא אומר: 'כל המסה שהנך רואה מסביב הנה צורה של אנרגיה שבויה'. ושוב, פיג'לס אינו אומר שאנרגיה זו שבויה ב'אינפורמציה', בשפה, כפי שאני מוסיפה. פיג'לס הגדיר כך את נוסחתו המפורסמת של איינשטין: 'אנרגיה שווה מסה כפולה מהירות אור ברבוע'. כפי שראינו, פיג'לס הבין יותר מאשר איינשטין עצמו את נוסחתו. איינשטין לא הבין את משמעותה הפילוסופית של נוסחתו, שמסה היא שבויה באינפורמציה, שאת החיבור הזה אפשר לפרק.
אנו יכולים לראות עד כמה קשה לאדם אפילו עם כל ידיעותיו היום, להבין את המהפכה האינטואיטיבית של אבות העברים, שהעולם הוא פרי אינפורמציה מארגנת נעלמת, לא תוצר מכני.
האותיות הן החכות השובות את האינפורמציה הנעלמת, מקבעות אותה, הופכות אותה לכלי יצירה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: