אוניברסיטה ווירטואלית – שעור 404 – שפה עצמאית – פמטום

אוניברסיטה ווירטואלית – שעור 404 – שפה עצמאית – פנטום
הנטיה האנושית להפוך את השפה לעצמאית, היא נטיה ארכיטיפית אנושית. ראינו שאפוס גילגמש הופך את השפה לישות עצמאית, גם הזכרנו שהמצרים העתיקים נתנו לשפה מעמד עצמאי. המצרים אפילו העניקו לשפה יכולת מאגית.
גם האפוס היווני, יצירת הומר, העניק לשפה עצמאות, יכולת לשמר שם, ללא ישויות ביולוגיות נושאות אותו.
נשאלת השאלה, האם שפה עצמאית היא יוצרת? עלינו לענות בשם הנומינליזם הרדיקלי התנ"כי, ששפה עצמאית אינה יוצרת, כיוון שלמען ליצור יש לספח את השפה לישות ביאולוגית, ישות המספקת לשפה אנרגיה.
נשאלת שוב השאלה, האם שם של גיבור, שלמען שימורו חיסל עדים, שלמען שימורו, לא דאג לשרשרת דורות זוכרים, ישמר בחלל, התשובה היא לא.
שמות גיבורים נשמרו, כיוון שבלי משים, סופרים קבעו אותם בכתב.
אבל בעית השפה העצמאית, שפה לא מוצמדת לישויות נושאות אותה, אינה רק בשמירת שם גיבור, שבלי משים מצדו סופרים מעלים אותו בכתב, השפה העצמאית נעשית פנטום הרסני, כאשר היא הופכת לאידיאולוגיה.
שפה עצמאית הופכת לאידיאולוגיה כאשר מצפים ממנה להגשים שלטון עולמי, טיטוריאלי, שלטון עולמי כתחליף לשאיפה לנצחיות. במקרה של אידיאולוגיה השואפת לשלטון עולמי טריטורילי, כתחליף שאיפה לנצחיות, אידיאולוגיה כזו הופכת לפנטום הרסני.
כל יורשי גילגמש במזופוטמיה, לא הסתפקו בשם עולם, הם רצו שלטון טריטורילי, תחליף לנצחיות. בשם אידיאולוגיה עצמאית כזו, שליטי מזופוטמיה יצאו לכיבושים, החל בכך סרגון האכדי, המשיכו בכך האמורים, הבבלים, האשורים.
ובכן, אידיאולוגיה לשונית עצמאית, הופכת לפנטום הרסני. אידיאולוגיה לשונית עצמאית, מבוססת על אמונה שהשפה היא מאגית, שהיא יכולה לכפות על הקיום את משאלות בני אדם.
לא בכדי, בספריתו של אשורבניפל, השליט האשורי הגדול האחרון, נמצאו לרוב כתבים מאגיים. בהבדל משפה מנכרת, מוצמדת לישות בגבולות, האדם, מאגיה אין לה שעור, פנטום אין לו שעור. הכובשים הגדולים ראו את עצמם בעלי כוחות מאגיים, מאגיה ללא שעור, מאגיה הכופה את רצונה על המציאות.
אנחנו לא צריכים להרחיק עד האשורים האכזריים, נקח את היטלר, התגלמות פאוסט, פאוסט שכרת ברית עם מפיסטו, למען השגת יכולות מאגיות, שבאמצעותן, הוא ניצח את אויבי הקיסר. היטלר, פאוסט, אף הוא השתמש באמצעי מאגי, גאז, למשימותיו.
פאוסט, בדרמת גיתה, מבטל את ה'דבר', את השפה, שפה קוצבת, הרי פאוסט מורד בקיום קצוב, רוצה בבלתי מוגבלות, בלתי מוגבלות שרק מאגיה מבטיחה.
במציאות שפה עצמאית, לא מסופחת לישות קצובה, האדם, הופכת למאגית, הופכת לפנטום הרסני.
הלותרניות המתוחכמת, מצאה את ביטויה בדרמה פאוסטית זו, עד שאין מה להוסיף על מסקנותיה, לאן מרד בקיצוב, מוביל.
פאוסט במונולוג הפתיחה של דרמת גיתה, מכריז מרד נגד קיום קצוב, הוא רוצה בקיום רצוף, בהשגים רצופים. מי שמונע מפאוסט את משאלותיו, הנה השפה היוחנינית. יוחנן שהכריז 'בראשית היה הדבר'. לא נכנס כאן לפרשנות של יוחנן על מקום השפה. אבל גיתה הבין מה שהבין מהכרזתו זו של יוחנן, והרי השפה פועלת על-ידי ניכורים, היא קוצצת ברצף, היא קוצצת בנצח, וגיבורינו, פאוסט רצה קיום רצוף. לכן הוא בטל את ה'דבר', השפה, של יוחנן.
פאוסט, בעקבות לותר, שהמליך את השטן, את מפיסטו, כיוון שלפיו ישוע נכשל, לא הביא את הנצח כפי שהשליח פאול הבטיח בשמו, החליט לכרות ברית עם אלוהות מנצחת זו, מפיסטו, הממונה על מאגיה.
מאגיה מבוססת על נוסחה לשונית מעוותת, המבטיחה כח, כח, לכפות את המשאלות האנושיות על הקיום. ובאמת מפיסטו מעניק לפאוסט אמצעי מאגי שבעזרתו הוא מנצח את אויבי הקיסר, תמורת חלקת אדמה ששם ייצור את ממלכתו לפי משאלותיו.
היטלר הפך לבן דמות פאוסט, בעל אמצעי מאגי, למען ליצור לגרמנים שלטון, את רייך אלף השנה.
ובכן, היטלר לא הצליח, כיוון שהבריאה מנערת מעצמה את אלו הרוצים לכפות עליה רצף, הרי היא קיימת רק בהענקת משך קצוב לישויות.
המאגיה של מפיסטו היא פנטום, פנטום הורס, שהבריאה מנערת אותו, השלג הרוסי הקפאי את הפאוסטים.
בכל הדורות הגוגים מארץ המגוגים מחוסלים, על-ידי שלג או מחלות. שרידי צאצאיו של ג'ינגיס חאן, שכבשו וכבשו, שאף אחד לא צלח לעצור אותם, בסוף הוכרעו על-ידי חידקי המגפה השחורה, בתוככי סין. חידקים קטנים צלחו במה שצבאות לא יכלו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: